Labour veterans, councillors and shock winners who make up 47 new MPs

10th June, 2017 12:43 pm

These are the 47 new Labour MPs elected on a night when the party lost the election but made a series of surprise gains, as well as replacing some retiring long-servants.

Marsha De Cordova, Battersea : In one of the night’s biggest upsets, the former councillor, who is registered blind, took this South London seat from Treasury minister Jane Ellison, registering 1,809 more votes.

Mohammed Yasin, Bedford: This local campaigner won back the seat Labour by just 789 votes.

Lloyd Russell-Moyle, Brighton Kemptown: Former councillor contested the Lewes seat at the 2015 general election but won this bellwether with a solid majority of 9,868.

Darren Jones, Bristol North West: Solicitor that fought the 2015 election and lost this time defeated the incumbent Charlotte Leslie by 4,761 votes.

Rosie Duffield, Canterbury: The single mum became the first ever Labour MP to represent this staunch Tory seat, defeating old hat Sir Julian Brazier by 187.

Anna McMorrin, Cardiff North: All central Cardiff seats returned to Labour after McMorrin defeated Craig Williams by 4,174 votes.

Thelma Walker, Colne Valley: Local teacher Thelma Walker took West Yorkshire heartlands seat by 915 votes.

Laura Smith, Crewe and Nantwich: Won back the seat formerly held by Gwyneth Dunwoody – which was famously lost in a 2008 by-election – with a majority of 48.

Sarah Jones, Croydon Central: Took the outer London seat former housing minister Gavin Barwell with a sizeable majority of 5,562.

Chris Williamson, Derby North: Always a tight contest, the Corbynista and former MP took the seat back from Amanda Solloway by 2,015 votes.

Bambos Charalambous, Enfield Southgate: Local favourite Charalambous, who is of Cypriot descent, won Enfield Southgate at the third time of asking, taking Michael Portillo’s former spot by 4,355 votes.

Tonia Antoniazzi, Gower: This former Welsh rugby international swung Gower back to Labour with a majority of 3,269.

Ruth George, High Peak: This constituency, buried deep in Britain’s Peak District, is to be represented by a female MP for the first time as George won by 2,322.

Sandy Martin, Ipswich: Tory rising star Ben Gummer, the man who compiled Theresa May’s woeful manifesto, was symbolically defeated by 831 votes by former Suffolk council leader Sandy Martin.

John Grogan, Keighley: Chair of the Mongolian-British Chamber of Commerce, who represented Selby between 1997 and 2010, took Keighley narrowly by 249 votes.

Emma Dent Coad, Kensington: It took until 9pm on Friday but after three recounts the local councillor was finally named new MP by the narrowest of margins (20 votes), overturning a 7,361 majority.

Karen Lee, Lincoln: Former nurse was elected to this bellwether by 1,538 votes.

Fiona Onasanya, Peterborough: Another Labour BME candidate gained victory as Onasanya beat incumbent Stewart Jackson with a majority of just 607.

Luke Pollard, Plymouth Sutton and Devonport: Labour and Co-op candidate won the naval town’s seat by 6,002 votes.

Stephen Morgan, Portsmouth South: Another surprise win in a seat which was Liberal Democrat until 2010. Morgan took it from the Tories with a majority of 1,554.

Matt Rodda, Reading East: Former journalist contested Reading East in 2015 but this time took it for Labour, with a majority of 3,749.

Paul Williams, Stockton South: This ex-doctor narrowly beat former Northern Powerhouse minister James Wharton by 888 votes.

David Drew, Stroud: Drew, who represented Stroud from 1997 to 2010, regained his seat from Neil Carmichael with a narrow majority of 687.

Chris Ruane, Vale of Clwyd: Former teacher and NUT member took this North Wales seat by 2,379 from the Tories.

Faisal Rashid, Warrington South: The ex-mayor of Warrington registered almost 30,000 votes to win this seat with a narrow majority.

Matt Western, Warwick and Leamington: Western, who lists Peugeot as a previous employer, is new MP for this Midlands seat, after he defeated Chris White by 1,206.

Hugh Gaffney, Coatbridge, Chryston and Belshill: He was one of a number of new Scottish Labour MPs, taking this seat from the SNP with a majority of 1,586.

Martin Whitfield, East Lothian: The former Labour stronghold swung back to Labour and as Whitfield defeated nationalist George Kerevan by 3,083.

Paul Sweeney, Glasgow North East: In one of the night’s narrower contests, the Labour Co-op candidate and former Scottish Enterprise staffer took this inner city constituency by 242 votes.

Lesley Laird, Kirkcaldy and Cowdenbeath: Gordon Brown’s former seat is Labour once again, with the former Fife council deputy leader winning narrowly by 259 votes.

Danielle Rowley, Midlothian:  The daughter of Scottish deputy leader Alex Rowley is now representing Midlothian, defeating SNP Owen Thompson by 885 votes.

Ged Killen, Rutherglen and Hamilton West: Labour’s first Scottish gain of the night went to Killen, who took this South Scottish constituency from the SNP, winning 19,101 votes.

Jared O’Mara, Sheffield Hallam: In one of the night’s biggest shocks, disability campaigner Jared O’Mara, who was born with cerebral palsy, defeated former deputy prime minster Nick Clegg by 2,125 votes.

Mike Amesbury, Weaver Vale: The former Manchester councillor beat Graham Evans in this Lancashire seat by almost 4,000 votes.

Alex Sobel, Leeds North West: The Labour Co-op candidate and respected local campaigner beat the Liberal Democrats’ Greg Mulholland with a majority of 4,224.

Alex Norris, Nottingham North: Co-op party activist replaced Graham Allen, who stepped down due to ill health, defeating the Conservatives by 11,160.

Liz Twist, Blaydon: The former shadow Northern Ireland Dave Anderson was replaced in this safe northern seat by a Gateshead councillor.

Jo Platt, Leigh: The Wigan councillor replaced the outgoing Andy Burnham, who is now mayor of Greater Manchester.

Ellie Reeves, Lewisham West & Penge: Reeves, whose sister and husband are both also MPs (Rachel Reeves and John Cryer), replaced the retiring Jim Dowd in this safe Labour seat.

Stephanie Peacock, Barnsley East: Former GMB official Peacock replaced ex-shadow culture secretary Michael Dugher in Barnsley East, winning comfortably.

Laura Pidcock, North West Durham: Northumberland county councillor and Unite activist replaced Pat Glass, who resigned in anger at the “incredibly divisive” referendum.

Emma Hardy, Hull West and Hessle: national policy forum representative Emma Hardy won in this safe Yorkshire seat, replacing retiring Labour legend Alan Johnson.

Tan Dhesi, Slough: The BME candidate took over in Slough, winning with a large majority after Fiona Mactaggart stood down.

Eleanor Smith, Wolverhampton South West: Former nurse and Unison president replaced the outgoing Rob Marris, winning narrowly by 2,185 votes over the Conservatives.

Anneliese Dodds, Oxford East: Former South East England MEP took over from the retiring Andrew Smith.

Preet Gill, Birmingham Edgbaston: The ex-councillor becomes Britain’s first female Sikh MP after replacing the retiring Gisela Stuart in this Midlands seat.

Mike Hill, Hartlepool: A comfortable victory in Hartlepool by 7,650 for the former Unison regional organiser, who replaced the retiring Iain Wright.

James Frith, Bury North: Frith took the marginal seat back for Labour with a 4,375 majority.

Value our free and unique service?

LabourList has more readers than ever before - but we need your support. Our dedicated coverage of Labour's policies and personalities, internal debates, selections and elections relies on donations from our readers.

If you can support LabourList’s unique and free service then please click here.

To report anything from the comment section, please e-mail moderator@labourlist.org
x

LabourList Daily Email

Everything Labour. Every weekday morning

Share with your friends










Submit