Rolling list: CLP nominations of Labour NEC disabled members rep candidates

There are currently several positions up for grabs on Labour’s national executive committee (NEC), and Constituency Labour Parties (CLPs) have started to nominate their preferred candidates in the contest due to end in August this year.

The NEC brings together stakeholders from different sections of the party including local parties, trade unions, the shadow cabinet, backbench MPs, local government, Scotland and Wales, socialist societies and the leadership. It is the governing body of the party, setting the overall strategic direction and making important decisions.

This election will see members pick nine CLP and two local government representatives to the NEC, alongside one treasurer and one representative each for youth, BAME, disability and Welsh Labour. Members have put themselves forward for the various positions and the party has published their statements online.

All candidates need to be nominated to secure a place on the ballot. For the disabled rep position, this requires the backing of five disabled members’ branches or five CLPs (where a disabled members’ branch does not exist) or one affiliate.

The nomination period started on January 21st and closed at 12 noon on June 17th. Ballots will begin to be dispatched to members on July 25th, before voting closes on August 19th. The disabled rep will be elected to the governing body by all members who have self-identified as disabled with the party before 23.59, June 17th.

Below is the list of nominations for NEC disabled members rep candidates.

Last updated at 6:30pm on June 15th.

Stephen Drake, 1 nomination

Basingstoke CLP

David Eyles, 1 nomination

Bermondsey and Old Southwark CLP

Ahmed Hussain, 1 nomination

Walthamstow CLP

Tom Laing, 4 nominations

Bury St Edmunds CLP
Plymouth Sutton and Devonport CLP
Runnymede and Weybridge CLP
Sheffield Brightside and Hillsborough CLP

George Lindars-Hammond, 1 nomination

Elmet and Rothwell CLP

Ellen Morrison, 75 nominations

Aberconwy CLP
Ashfield CLP
Basildon and Billericay CLP
Beverley and Holderness CLP
Birmingham, Hodge Hill CLP
Blackley and Broughton CLP
Brecon and Radnorshire CLP
Brent Central CLP
Bristol East CLP
Bromley and Chislehurst CLP
Bromsgrove CLP
Broxtowe CLP
Caerphilly CLP
Cardiff West CLP
Castle Point CLP
Ceredigion CLP
Chipping Barnet CLP
Cities of London and Westminster CLP
City of Chester CLP
Clwyd South CLP
Colchester CLP
Crewe and Nantwich CLP
Dulwich and West Norwood CLP
Dwyfor Meirionnydd CLP
Erith and Thamesmead CLP
Great Grimsby CLP
Guildford CLP
Hackney North and Stoke Newington CLP
Hackney South and Shoreditch CLP
Hazel Grove CLP
Hitchin and Harpenden CLP
Islington North CLP
Islington South and Finsbury CLP
Kensington CLP
Leeds Central CLP
Leeds East CLP
Leeds North East CLP
Leeds North West CLP
Lewisham East CLP
Lewisham West and Penge CLP
Leyton and Wanstead CLP
Liverpool Walton CLP
Mid Bedfordshire CLP
Middlesbrough South and East Cleveland CLP
Montgomeryshire CLP
Newcastle Upon Tyne Central CLP
Normanton, Pontefract and Castleford CLP
Nottingham East CLP
Ogmore CLP
Oxford East CLP
Oxford West and Abingdon CLP
Pendle CLP
Portsmouth South CLP
Putney CLP
Rushcliffe CLP
Scunthorpe CLP
Sefton Central CLP
Shrewsbury and Atcham CLP
South Dorset CLP
South East Cornwall CLP
South Norfolk CLP
South West Wiltshire CLP
Southend West CLP
Spelthorne CLP
Sutton and Cheam CLP
Sutton Coldfield CLP
Tottenham CLP
Uxbridge and South Ruislip CLP
Wansbeck CLP
Warley CLP
Warwick and Leamington CLP
Weston-Super-Mare CLP
Wirral West CLP
Worthing West CLP
Wyre Forest CLP

Katrina Murray, 2 nominations

Harrow West CLP
Leeds West CLP

Nesar Rafiq, 1 nomination

Blackpool North and Cleveleys CLP

Andrew Kenneth Vincent, 4 nominations

Daventry CLP
Rayleigh and Wickford CLP
Richmond Park CLP
South Northamptonshire CLP

Everything Labour.
Every weekday morning.

By clicking ‘subscribe’ you confirm you have read and agree to our privacy policy

More from LabourList

Donate to fund our journalism

or

Subscribe to our Daily Email